Jdi na obsah Jdi na menu
 


Winchester

Krásné starobylé město, které dýchá historií. Proč byste se sem měli vypravit? Čeká na vás nejdelší katedrála v Evropě, zřícenina hradu Winchester castle se síní Great Hall, ve které je zavěšen kulatý stůl krále Artuše, malebný a funkční vodní mlýn nebo třeba ještě Wolsey castle.. a ještě by se našly další zajímavosti.
   

  • Winchester je především starobylé město králů v jižní Anglii
  • kdysi hlavní město starobylého království Wessex
  • od 10. století do normanského záboru v 11. století zde bylo přední sídlo anglosaských králů (jakoby tehdejší hlavní město Anglie)
  • město: 40.000 obyvatel, na západě South Downs, protéká jím řeka Itchen

Obrazek
ObrazekKatedrála
První kostel na tomto místě stál už v roce 648. Stavba současné katedrály byla zahájena až v roce 1079 biskupem Walkelinem. Původně to byl benediktinský klášter a ačkoliv byl v průběhu staletí upravován, tak je dochováno mnoho normanských a jiných architektonických prvků z období od 11. do 16. století. Normanská je krypta, příčná chrámová loď a věž. Hlavní chrámová loď je v perpendikulárním stylu z konce 14. století. Údajně je to nejdelší katedrála v Evropě, její délka je 170 metrů! Katedrála byla centrem poutníků, kteří svoji poutní cestu do Canterbury začínali právě zde. S místní katedrálou jsou spojeny mnohé důležité události a osobnosti britských dějin. Uskutečnily se zde některé (re)korunovace (Vilém Dobyvatel, Richard I. Lví srdce) a proběhla zde svatba Queen Mary s Filipem II. Španělským. V katedrále jsou pohřbeni někteří anglosaští králové (Egbert of Wessex), i pozdější monarchové (král Canute, William Rufus*), naprostá většina zdejších biskupů (William Wykeham) či jiné významné osobnosti (Jane Austenová).
Katedrála má zvlášť dívčí a chlapecký sbor, oba pěvecké sbory se pravidelně účastní bohuslužeb a dalších církevních událostí v katedrále.
S katedrálou sousedí Old Minster, tedy spíše jeho prastaré základy, které se už ztrácí v trávě. Hned vedle stál také New Minster, což bylo původní pohřební místo Alfréda Velikého a jeho syna Eduarda I.
Cathedral Close
Výraz cathedral close označuje všeobecně prostranství okolo katedrály. Toto ve Winchestru je plné historických budov ještě z dob, kdy zde bylo pouze převorství. Za pozornost stojí budova děkanství (13. stl) či hned poblíž Cheyney Court (pol 15. stl). Vedle Dean´s garden je Pilgrim´s Hall, což je budova, ve které vítali poutníky a umožnili jim zde strávit noc při jejich dlouhém putování. Dnes se zde konají různé společenské události, hrají zde hry a pořádají se koncerty.

*William Rufus: třetí syn Viléma Dobyvatele, oficiálně vládl Anglii v letech 1087 - 1100 jako král Vilém II. Ovládal Normandii a měl vliv ve Skotsku. Přezdívalo se mu Rufus (Vilém Ryšavý), a to kvůli barvě vlasů a začervenalému obličeji. Byl pohřben v katedále na místo pod normanskou věží. Ta se 7 let po jeho smrti zbortila. Tvrdilo se, že to souviselo právě s tím, že pod ní byl pohřben právě Rufus, který byl zlý, zkažený a lehkomyslný. Ačkoliv byl velmi dobrý voják, tak byl svému lidu špatným králem, kterého jeho poddaní neměli rádi. Byl obviňován z homosexuality, neměl legitimní potomky. Zemřel na lovu v lese, kde mu šíp prostřelil plíci. Více okolností jeho smrti není známo, spekuluje se zda to opravdu byla nehoda nebo zda v tom měli prsty jeho nepřátelé. Tělo mrtvého krále musel podle legendy do katedrály ve Winchestru převézt jeden místní uhlíř.

Winchester castle
Jeden ze svých prvních hradů si zde nechal vybudovat Vilém Dobyvatel. Hrad byl postaven v roce 1067, jediné co se z něj do dnešní doby dochovalo je Great Hall, ve které sídlí Muzeum historie Winchesteru.
Great Hall
V letech 1222-1235 nechal Jindřich III. vybudovat Great Hall. Na stavbu byl použit kámen, oblázky a křemen. Původní stěny byly nižší stěny i střecha, ve které byly jakési prvotní střešní okna. Úpravy a rekonstrukce proběhly v 2. pol. 19. století. ObrazekV Great Hall je na stěně zavěšen legendární The Round Table - Kulatý stůl krále Artuše (popravdě - je to jeho imitace;-). Jeho příběh je částečně založen na skutečných událostech, ale z větší části jej spíše ovlivnily mýty. Proč má stůl krále Artuše právě kulatý tvar? Král Artuš chtěl, aby si všichni jeho rytíři byli naprosto rovni a nenárokovali si přednostní právo. Říká se, že jej vytvořil čaroděj Merlin, ale skutečnost je jiná - stůl pochází ze 13. století a později byl přemalován pro Jindřicha VIII. Při okrajích stolu jsou napsána jména Artušových rytířů. Za Great Hall byla zrekonstruována středověká zahrady královny Eleanory.

Winchester City Mill
ObrazekObnovený vodní mlýn na řece Itchen v samotném historickém centru městečka Winchester. První zmínka o mlýnu ve Winchesteru byla zaznamenána už v 11. století, mlel obilí. V polovině 18. století byl opraven až do roku 1900 byl plně užíván a fungoval. Pak jej nějaký čas používali jako prádelnu až byl ve Obrazek30. letech nabídnut k prodeji. Aby se zabránilo poškození této krásné památky, tak se pár přátel a ´ochránců mlýnu´ složilo, mlýn zakoupili a předali jej národní památkové organizaci. Ta se o mlýn stará dodnes a pro mlýn našla i praktické využití. Ještě nedávno sloužil jako hostel a mohli jste zde při své návštěvě Winchesteru přespat. V roce 2004 byla úspěšně ukončena několik let trvající rekonstrukce a mlýn, poháněný vodou z řeky Itchen, opět začal mlít mouku. Spouští jej vždy v letním období.


Wolvesey castle