Jdi na obsah Jdi na menu
 


Isles of Scilly

Ostrovy ležící jihozápadně od anglického hrabství Cornwall, jehož jsou také součástí. Dohromady mají Scilly rozlohu 16,33 km čtverečních a v roce 2005 na nich žilo přibližně 2100 obyvatel. Kdysi patřily ke Cornwallu, ale nyní mají vlastní správu a jsou samostatné. Jde celkem o pět obydlených ostrovů (St. Marie, Tresco, St. Martin, St. Agnes, Bryher) a spoustu malých skalních ostrůvků, kterých je zhruba kolem 140. Leží asi 45 km od britského pobřeží.

 

Podle místní legendy jsou Scillies vrcholky zatopené země Lyonesse. Ve skutečnosti to je jedna žulová maso jako Land´s End nebo Dartmoor. Říká se jim také "sluneční ostrovy".

 

 

Vzhledem ke své poloze jsou ostrovy místem, kde často přistávají tažní ptáci. Proto tuto oblast také na podzim navštěvují ornitologové.

 Obrazek

 

Díky svojí poloze čelí místní příroda velkým konstrastům. V zimě zde málokdy mrzne a sníh zde téměř není. Toto teplejší podnebí dovoluje farmářům pěstovat květiny dříve než kdekoli jinde v Británii. Nejčastějším zemědělským produktem jsou řezané květiny, většinou narcisy. Ostrovy jsou také vystaveny atlantickým větrům, takže zde v zimě občas bývají kruté zimní vichřice.

 

 

Nejlépe viditelným ostrovem je Tresco, na jehož jižním konci jsou dokonce subtropické zahrady. Moře kolem Scilly je velice jasné a tak je zde také velmi populární i potápění.

 

 

Nejdůležitější z hlediska ekonomiky ostrovů je turistika. Turistická sezóna zde je dlouhá, až do října.

 

 

Zajímavost:

Na ostrůvcích Scilly existuje údajně nejmenší národní fotbalová liga na světě. Ligu tvoří dva kluby – Woolpack a Garrison. Sehraje se zde během roku spoustu zápasů a o poháry se soutěží se stejnou vážností jako o titul ligového mistra.

    Nejoblíbenějším sportem na ostrovech je závod 10 metrů dlouhých šestiveslic, tzv "gig race".

    Na ostrovech je velká koncentrace prehistorických cornwallských památek.

 

 

Historie

Scilly byly obydleny již od pradávna. Kdysi tamní obyvatelé žili především ze svých hospodářství a rybaření, nyní je pro ně nejdůležitější turistika. Příjmy z turistiky tvoří až 85% jejich příjmů.

 

 

Ostrovům se také říkalo „cínové ostrůvky“. S cínem se v dávných dobách obchodovalo a dokonce byly ostrovy navštěvovány Féničany a údajně i Řeky.

 

 

Během anglické občanské války sloužily ostrůvky jako monarchistická pevnost.

 

 

Souostroví Scilly je sice slavné svojí krásou, ale má i negativní vliv. Je nebezpečné pro lodní dopravu. Spoustu lodí na zdejších skaliscích již ztroskotalo.

 

 

V 19. století zaznamenaly ostrůvky velký rozkvet. Pláže si oblíbili turisté, kteří sem přijížděli z Anglie. A navíc zde vznikly továrny na výrobu lodí. V přístavech bylo neustále plno hemžení – a to jak díky vyhlídkovým lodím, tak i díky těm obchodním.

 

 

webové odkazy:

* http://www.scillyonline.co.uk/ * http://www.simplyscilly.co.uk/ * http://www.ios-travel.co.uk/ * http://scillynews.severecci.net/ *