Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bunratty (Irsko)

Budete-li projíždět západní pobřeží Irska, pak Vaše cesta určitě povede přes Limerick a s největší pravděpodobností budete projíždět okolo Bunratty. Samotná vesnice by ničím neupoutala - to by se ovšem ze zeleně v těsné blízkosti dálnice nesměl vyjímat mohutný středověký hrad BUNRATTY CASTLE, který okamžitě upoutá pozornost úplně každého.

Bunratty castle

Hrad je strategicky schován při ústí řeky Shannon, je klasickou středověkou citadelou - tedy obdélníkovou pevností se stěnami silnými až 3 metry, s průčelím tak vysokým, že vchod do hradu je až v patře nad zemí (pro tehdejší hrady to bylo typické, neboť nesnadný přístup do hradu měl odradit případné vetřelce) a nad vchodem je dodnes patrný jakýsi "otvor" zvaný "smolný nos", kterým se lila smůla nebo vroucí voda na útočníky. Ačkoli zvenku se hrad zdá děsivý a studeně středověký, interiér mile překvapí a ochotně Vás jím provedou tamní průvodci v kostýmech. My jsme měli štěstí, že nás provázel stařičký pán, jehož rychlá irská angličtina byla sice těžko srozumitelná, ale soudě z jeho znalostí a vizáže se nám zdálo, že se na hradě musel před pár staletími snad narodit... :-) pssst!

Již Vikingové zde vybudovali první pevnost, avšak skutečný hrad zde postavili až ve 13. století Normani. Současný hrad je již svojí 4. verzí. Nejvýznamnějšími obyvateli byl klan O´Brienů, kteří zde žili v období mezi lety 1500 - 1640 a žili vskutku okázale. Okolo hradu byly krásné zahrady a přilehlé pozemky byly rájem divoké zvěře (až 3.000 kusů!). Nejznámějším z jejich klanu se stal tzv. "Velký hrabě", od jehož smrti v roce 1624 se interiér téměř nezměnil - proto patří hrad mezi nejkomplexnější a nejautentičtější (zrekonstruovanné) hrady v celém Irsku - málokdo by dnes hádal, že hrad má ve své historii i smutnou a překvapivou kapitolu - v pol. 19. století byl objekt využíván irským vojskem jako kasárna!

Bunratty castle

Při průzkumu interiérů se těště na strmá točitá schodiště, která vedou do všech 4 věží - odměnou je vskutku krásný výhled. Centrálním prostorem je Great Hall, plná tudorovského nábytku, tapiserií a stěn zdobených ohromným parožím, které je dle našeho průvodce tisíce let staré a dochovalo se jen díky tomu, že vysoká zvěř uhynula v rašelině, která jej dokonale zakonzervovala! Ke slušnému chování návštěvníky motivuje žalář, ze kterého opravdu není úniku.

Hrad Bunratty je součástí většího areálu, jakéhosi lidového parku či skanzenu, zvaného BUNRATTY FOLK PARK. Rozsáhlý park zabírá pozemky přilehlé k hradu (k hradu se vlastně dostanete jedině skrz areál skanzenu) a příležitostně se zde konají speciální středověké hostiny, tolik oblíbené u irských rodin. Ačkoliv se Vám při slově skanzen možná obrací oči v sloup, nechte se vyvést z omylu. Zdejší skanzen je opravdu velmi dobře udělaný a obsahuje na 30 typických irských vesnických domů, jde o zrekonstruovanou irskou vesnici. Když se jí procházíte, máte pocit, že jste cestovali v čase zpět na přelom 19./ 20. století. Je zde opravdu vše - od dělnického domku po elegantní georgiánskou budovu, nechybí škola, pošta, hospoda MacNamara & Sons, fungující mlýn na obilí, prádelna, hrnčíř.. do všech budov můžete nahlédnout a na vlastní oči se přesvědčit a porovnat, jak žili chudí a jak bohatí. Po ulicích skanzenu se pohybují lidé v autentických oděvech a potkáte je i jejich domcích, kde si vyslechnete, kdo s kterým sousedem zrovna nemluví a proč.

Bunratty Folk Park

My jsme potkali paní, která ve svém domku pekla voňavý apple pie - yammi! BTW - když budete mít štěstí, uvidíte ukázku pečení "griddle bread" - což je speciální irský chléb, typický pro západní pobřeží, který se dělá tak, že se smíchají potřebné suroviny, peče se na pánvi a jí se se smetanovým máslem a marmeládou. Při procházce skanzenem hledejte místní hlídače - mají zde 2 krásné irské vlkodavy, pojmenované dle bájné irské dvojice Fionn (kluk) & Grainne (holka) - my jsme je potkali. Byli přátelští a tvrdohlaví, s oblibou prováděli inspekci batůžků všech, kdo prošli okolo... ;-)

Bunratty Folk Park

 DD 17-01-2014

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář