Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brighton

Brighton se odedávna těší neutuchající oblibě jako letovisko na jižním pobřeží ležící nejblíže Londýnu. Vždy byl mnohem kultivovanější než ostatní konkurenční letoviska. Je stále prodchnut duchem prince regenta, o čemž svědčí nejen majestátní Royal Pavilion, ale také nechvalná pověst města coby místa víkendových milostných dobrodružství. Brighton odjakživa přitahoval herce a různé umělce. Je to jedno z největších a nejznámějších pobřežních letovisek Velké Británie. V současné době to je populární turistické místo s mnoha hotely, restauracemi a zábavními středisky, které jsou využívány pro pořádání obchodních konferencí. Sídlí zde mnoho škol, a tak splňuje i funkci vzdělávacího centra.


V červnu 1514 bylo město zcela vypáleno francouzskými piráty, to zrovna probíhala válka mezi Francií a Anglií. V období 1740 ažv 1750 začal lékař Richard Russell předepisovat svým pacientům v Brightonu medicinské využití mořské vody. Na konci 18. století se původní rybářská vesnice pomalu začala transformovat v rušnější letovisko a zvykala si na přítomnost mnoha slavných osobností té doby. Rozvoj města byl podporován princem regentem (pozdějším králem Jiřím IV.) a ten zde nechal vybudovat exotický a nákladný královský pavilon. Jako princ regent zde trávil spoustu volného času. Spojení města s Londýnem železnicí roku 1841 způsobilo nával mořechtivých turistů z londýnské oblasti. Někteří přijížděli jen na den, jiní na déle, další zůstali. Město se někkolikanásobně rozrostlo. Ve viktoriánské době zde byly vystaveny např. West Pier, Palace Pier nebo Grand hotel. Moderní Brighton je součástí pobřežní konurbace, má mnoho obytných čtvrtí a téměř srůstá s městem Hove - proto název Brighton and Hove.


Palace Pier (Brighton Pier)
Typické pozdn vyktoriánské molo z roku 1899 dnes láká návštěvníky pasážemi se zábavnými podniky. Největší molo v Brightonu.

West Pier

Stálo zde od roku 1866 do roku 2003, kdy shořelo. Na jeho místě má být vybudována vysoká vyhlídková věž, kterou projektuje stejný stavitel jako u londýnského oka.


Hotel Old Ship

Hotel byl zbudován v roce 1559 a později jej koupil Nicholas Tettersells za peníze, jež obdržel od Karla II. az to, že ho během občanské války odvezl do Francie.


Sea Life Centre

Bývalý zvěřinec z roku 1872 byl v roce 1929 upraven an akvárium. Uvidíte zde žraloky a další mořské živočichy žijící v britských vodách.


Royal Pavilion

Výstřední "orientální" pavilon prince regenta pomohl přeměnit Brighton v módní rekreační středisko a nyní je jeho hlavní turistickou atrakcí.Když v polovině 18. století přišlo do módy koupání v moři, Brighton se stal prvním anglickým přímořským letoviskem. Veselá atmosféra brzy přilákala prostopášného prince z Walesu, jenž v roce 1820 usedl na trůn jako král Jiří IV. V roce 1785 se tajně oženil s paní Fitzherbertovou a právě tady se oddávali milostným hrátkám. Přestěhoval se na statek nedaleko pobřeží a jeho rozšířením pověřil Henryho Hollanda. Princovy čím dál opulentnější večírky si žádaly vhodné, výstřednější prostředí. A tak si roku 1815 najal Johna Nashe, jenž dům přestavěl na přepychový palác pojatý v indickém orientálním stylu. Úpravy byly dokončeny v roce 1822 a exteriér zůstal prakticky nezměněný až do dnešních dnů. V roce 1850 královna Viktorie prodala pavilon městu. Když se ocitnete v zahradách Pavilionu, tak se vám vůbec nechce věřit, že jste v Anglii a málem začnete vyhlížet Aladina na létajícím koberci ;-)


Princ z Walesu a paní Fitzherbertová

Princi z Walesu bylo pouhých 23 let, když se zamiloval do Marie Fitzherbertové, 29leté katolické vdovy, již si tajně vzal za manželku. Bydleli společně na statku a jejich vztah byl předmětem klepů v brightonoské společnosti až do roku 1795, kdy se Jiří oženil s Karolínou z Brunšviku. Paní Fitzherbertová se přestěhovala do nedalekého malého domku.


Dome

Budova pojatá v indickém stylu, stojí naproti Royal Pavilionou. Dříve sloužila Jiřímu IV. jako stáje, ale dnes se tu konají koncerty orchestrální a populární hudby.


Theatre Royal

Mnoho nových her má premiéru v okouzlujícím Theatre Royal, založeném v roce 1807. Teprve potom se uvádějí v londýnském West Endu.


Lanes
Nyní strhující bludiště starožitnictví - byly původně vesnicí Brighthelmstone.
  
* perlička: jednoho dne prý nad Brightonem lítal vrtulník s nápisem "Will you marry me Michelle?"