Jdi na obsah Jdi na menu
 


Totnes

ObrazekMěstečko v jižním Devonu s typickými úzkými uličkami, domky s doškovými střechami a hradem. Leží na západním břehu řeky Dart, obvykle se zde zastavuje při cestě do Torquay.

 

Popis

Město má skutečně prastarý rodokmen. Největšího rozkvětu dosáhlo město v 16. století, kdy se z tohoto vnitrozemského přístavu vyvážel textil do Francie a zpět se dováželo víno. Součastné bohatství a význam města je dán velkým počtem zachovaných  kupeckých domů postavených během 16.-17. století.

 

 

ObrazekMěsto se rozkládá kolem dlouhé hlavní třídy, která začíná u Fore Street, kde se nachází městské muzeum sídlící v alžbětinském domě číslo 70. Dozvíte se zde například něco o tom, jak žili bohatí obchodníci s textilem v době rozkvětu města, najdete zde mnoho předmětů a nábytek z jejich domácností a také se tu nachází sál věnovaný pouze místnímu matematikovi a vynálezci Charlesovi Babbagemu, jehož mechanický počítací stroj byl v 19. století předchůdcem počítače. Od East Gate, do značné míry přestavěného středověkého oblouku, již Fore Street pokračuje dále jako High Street. East gate je jednou z nejvýraznějších dominant města. Oblouk přetíná hlavní ulici. Na těchto místech v roce 1990 hořelo a oblouk byl zničen. Následně jej však obnovili. Pod East Gate z hlavní ulice odbočuje Rampart Walk, která se vine podél starých městských hradeb, jež obepínají i kostel St Mary´s z 15. století - postaven z devonského kamene v období pozdního středověku. Uvnitř se přes celou šířku budovy mezi chórem a chrámovou lodí táhne skvěle zdobená stěna z pískovce. Za kostelem se nachází Guildhall z 11. století, která byla původně jídelnou a kuchyní benediktinského převorství. V roce 1553 byla darována městu a dodnes se v ní nalézá městská konferenční síň, která je otevřená pro veřejnost, stejně jako cely bývalého žaláře a soudní síň.

 

Totnes Castle stojící na Castle Street, která je odbočkou z High Street, je klasická normanská stavba s vnějším i vnitřním opevněním, z jejíž jednoduché trzi s cimbuřím tyčícím se nad travnatým náspem je krásný výhled na město a údolí řeky Dart. Město je daleko rušnější u řeky, na konci Fore Street. Zde končí úsek řeky Dart splavný pro mořská plavidla, a proto je zde neustále živo, neboť tu odplouvají a připlouvají lodě z Evropy.

 

U železničního mostu můžete nasednout na parní vlak South Devon Railway, který jezdí podél řeky Dart do Buckfastleighu, ležícího nedaleko Buckfast Abbey.

 

Leechwell

Místo, kam se k údajně léčivému pramenu vody chodili omývat malomocní. I dnes je pramen udržován a slouží všem jako osvěžující zastávka.

Dartington Hall Estate

Na západním okraji města, nachází se zde Schumacher College a Dartington College of Arts.

 

 

Město je postaveno na kopci nad řekou Dart, která odděluje město Totnes od předměstí Bridgetown. Tato oblast je záplavová a město Totnes je před vodou chráněno hrází ze 17. století. Je zde zajištěna i navigace lodí plujících do moře a až do roku 1995 sloužila jako vodní cesta pro dovoz a vývoz zboží.

 

 

Železniční stanice Totnes leží na Great Western Main Line a vedou odtud přímé vlakové spoje do Londýna a Plymouthu. Totnes je jižním koncem Jižní Devon Railway Trust, po které jezdí parní lokomotiva z Buckfastleigh. Cesta je dlouhá skoro 10 kilometrů.

 

 

Totnes má pověst jako město, které je útočištěm pro lidi „nového věku“ - centrum stoupenců hnutí New Age. Je zde stále velmi významná komunita cizinců a město je jak národním, tak mezinárodním místem, kde můžete žít bohémský život. Je zde spoustu umělců, malířů, muzikantů a dvakrát týdně trh, kde lze koupit starožitnosti, hudební nástroje, knihy, ručně vyráběné oblečení z celého světa a místní originální produkty.

 

 

Historie

Podle místní pověsti měl v Totnes své sídlo Brutus z Troye, mytologický zakladatel Británie, který jako první dosáhl břehů ostrova. První podložená zmínka o Totnes pochází z roku 900 našeho letopočtu, kdy bylo město poprvé opevněno jako součást obranného systému tvořeného hrady rozmístěnými do kruhovitého tvaru. Hrady měly za úkol zajistit bezpečí celé oblasti Devonu. Tento obranný systém nechal vybudovat král Alfréd Veliký.

 

 

 

Původ samostatného názvu města – Totnes – je nejasný. Může být keltského i saského původu. Říká se, že odpovídá “vyhlídce z nosu”, myšleno jako západniho nosu neboli výběžku země. Toto poukazuje také na městský pahorek a opevnění postavené za Viléma Dobyvatele.

 

 

 

Úmluva o Totneském panství byla stanovena králem Johnem pravděpodobně okolo roku 1206. O více jak 750 let později, v roce 1974, Totnes ztrácí svůj status samostatnosti. Došlo totiž k reorganizaci vnitřního správního členění. Totnes si ale i nadále váží toho, že kdysi mělo výsadnější postavení a v roce 2006 oslavilo 800 let od ustanovení úmluvy o totneském panství.

 

 

 

Významní lidé:

 

Badatel William John Wills (má ve městě památník na “the Plains”). Odborník na židovství Benjamin Kennicott se zde narodil. Hodinář William Stumbels. Farář John Prince se v 17. století postaral o poprask, když sepsal knihu sám o sobě, a to Kuriózní sexuální dobrodružství reverenda Johna prince. Nyní se hraje jako divadelní hra. Hudebník Jimmy Cauty, spisovatelska Mary Wesley, humoristický básník Matt Harvey.

 

 

 

Zajímavost:

 

V březnu roku 2007 Totnes spustilo do oběhu místní měnu “totnesskou libru”, která je v některých tamních obchodech přijímána jako legální platidlo.

 

 

webové odkazy:

* www.totnes.com * www.totnesinformation.co.uk/ * http://www.devon-online.com/towns/totnes/totnes.html * http://genuki.cs.ncl.ac.uk/DEV/Totnes/ * http://www.devonlink.co.uk/totnes/totnes.php * http://www.totnes.co.uk/ * Totnes museum *