Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stonehenge

Nejslavnější pravěký monument v Evropě se stavěl v několika fázích příbližně od roku 3000 před Kristem. Je to komplex menhirů a kamenných kruhů. To, zda byl dějištěm obřadů, se můžeme jen dohadovat, ale jisté je, že prstencové uspořádání kamenů souvisí se sluncem a měnícími se ročními obdobími a že jeho stavitelé ovládali aritmetiku a astronomii. Podle všeobecně rozšířeného názoru jej vybudovali druidové, proti čemuž ovšem svědčí fakt, že jejich kult vzkvétal v Británii od roku 250 před Kristem, tedy až po více enž tisíc let po dokončení Stonehenge.

budování Stonehenge:
Monumentalita Stonehege je o to působivější, uvědomíme-li si, že všechny použité nástroje byly vyrobeny z kamene, dřeva a ksotí. Práce s lámáním kamene, převozem a vztyčováním obřích monolitů byly natolik rozsáhlé, že stavitelé museli projevit značnou vynalézavost a um řídit velké množství lidí. Celý komplex byl dokončen okolo roku 1400 př. Kr.

  • 1. fáze: 1900 př. Kr.: vystavěn kruh s průměrem 100 m z vnější strany tvořený příkopem a z vnitřní strany valem. Val byl jen 0,5 m vysoký. Příkop byl 2 m hluboký a na jeho dně byly umístěny kosti zvěře a skotu, aby se půda zpevnila.
  • 2. fáze: 1750 př. Kr.: byly vystavěny dva kruhy vztyčených kamenů uprostřed kruhu příkopu. Kameny vnějšího kruhu byly necelých pět metrů vysoké a téměř dva metry silné. Na těchto kamenech ležela souvislá řada kamenů vodorovných, které byly na těch vertikálních uchycené pomocí výstupků na vrcholu. Mnoho z nich však spadlo dolů. Kameny vnitřního kruhu byly podstatně menší, jen 2 m vysoké.
  • 3. fáze: 1650 př. Kr.: byly vystavěny dvě podkovy, vnější byla tvořena pěti trilitony (= soustava tří kamenů, kde jsou dva kolmé a jeden vodorovný na nich leží). Největší z těchto trilitonů je 8,5 m vysoký. Kameny vnitřní podkovy jsou velikostí podobné kamenům vnitřního kruhu.

mýty a legendy:

V legendách bývá vztyčení kamenů Stonehenge připisováno waleskému druidovi Merlinovi, který žil asi v 2. pol. 6. století. Teorie, která dává Stonehenge do souvislosti s druidy, však nebere v úvahu vysoké stáří této megalitické stavby. Stonehenge mohlo být zříceninou římského chrámu - nesmysl. Místní obyvatelé věří, že kameny mají jakousi zvláštní moc, která prý pomůže vyléčit zlé nemoci.

 
účel:

Účel zůstává dodens záhadou. Symetričnost a umístění stavby (lehká vyvýšenina v jinak rovném údolí, stejně dokonalý výhled na horizont na všechny strany) stejně jako shodnost osy areálu s osou východu slunce v den letního a zimního slunovratu podporují teorii, že mohlo jít o nějaký druh observatoře či zařízení pro měření času.

 
Obrazek
ObrazekObrazek

 oficiální web

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Článek o Stonehenge

(Dominik, 5. 9. 2011 19:53)

Pěkný článek o Stonehenge jsem našel v časopise Akta History revue, dá se číst i na počítači :-) http://cs.publero.com/titul/akta-history-revue/5-11