Jdi na obsah Jdi na menu
 


Torquay

Město v Devonu, v Anglii. Leží 26 kilometrů (16 mil) jižně od Exeteru u A380. Na západě zálivu s ním sousedí město Paignton. V 19. století se z Torquay stalo módní přímořské letovisko, které bylo velmi v oblibě. Bylo známé svým zdravým klimatem a získalo si tak přízvisko jako Anglická riviera.

Obrazek

  

 

Historie:

Název Torquay původně pochází od pradávného přístaviště Torre. Oblast zahrnující moderní Torquay byla osídlená dokonce již v pravěku. V jeskyni poblíž Torquay byly nalezeny ruční sekery, které historici datují až do doby před 450 000 lety a úlomky čelistí mohou zde nalezené mohou být dokonce nejstaršími pozůstatky současného člověka v Evropě.

  

 

Ví se také, že římští vojáci navštívili Torquay ve stejnou dobu, kde se Británie stalá součástí Velké říše římské.

  

 

První významnou budou bylo opatství Torre Abbey, premonstrátský klášter založený r. 1196. Torquay sloužilo jako vedlejší usedlost během napoleonských válek, kdy byl přístav Torbay často používán jako kryté kotviště britským loďstvem a příbuzní oficírů tak do Torquay často zavítali. Mírné klima v Torquay přitahovalo spoustu návštěvníku, kteří využívali město jako zdravotní středisko a zotavovali se zde z nemocí. Je zde totiž příjemněji než v ostatních, chladnějších, částech Anglie. Populace v Torquay prudce narostla z 838 obyvatel v roce 18001 na 11.474 obyvatel v roce 1851.

  

 

Druhá fáze vývoje Torquay přišla s rozvojem železnice. Trať procházející Torquay byla slavnostně zprovozněna v prosinci 1848. Zlepšené dopravní spojení vyústilo v prudký rozvoj města.

  

 

Po letech rozvoje v předchozích desetiletích byl Torquay přiznán v roce 1872 titul panství. Torquay zůstávalo i nadále známé jako středisko vhodné pro rekonvalescenci a spoustu turistů sem přijíždí na ozdravné pobyty a za odpočinkem ve zdraví prospěšném prostředí.

  

 

Během 1. světové války zde byly vojenské nemocnice. Léčilo se zde mnoho přeživších, kteří se účastnili bitvy o Gallipoli. U města vznikl také vojenský tábor, která roku 1915 také navštívil král Jiří V. se svojí ženou. Poté co válka skončila se rozpoutala masivní kampaň na propagaci Torquay a začali se sem znovu (po železnici) vracet turisté. Toto napomohlo opětnému rozkvětu města a učinilo z něj hlavní resort na jižním pobřeží

  

 

Za 2. světové války zde nacházeli své útočiště lidé, kteří byli evakuovaní z londýnské oblasti. Torquay ale během války nakonec nezůstalo ušetřeno před bombovými útoky. V měsích, kdy se připravovalo na den D a vylodění spojenců v Normandii, právě zde přebývali tisíce vojáků americké armády. Poslední letecký útok na Torquay byl v květnu 1944.

  

 

V roce 1948 se letní Olympijské hry odehrávaly v Anglii. Vodní sporty se odehrávaly ne v Londýně, ale právě v Torquay. Olympijský plamen zde plál v Torre Abbey Gardens. Vzhledem k tomu, že v roce 2012 se Olympijské hry budou opět odehrávat v Londýně, tak Torqay opět usilovalo o to, aby se zde část her odehrávala. Tentokrát ale neuspělo a budou se odehrávat ve Weymouth.

  

 

Od 2. světové války se podstata cestovního ruchu v Torquay podstatně změnila. Narůstající příjmy způsobily, že dovolená v zahraničí se pro většinu Britů stala běžnou a přímořská města tak nejsou Brity tolik využívána. Přímořská města jsou nyní populárnější jako krátké zastávky poznávacích zájezdů. I přesto Torquay nedávno zaznamenalo nárůst zahraničních návštěvníků. Je zde také mnoho zahraničních studentů, kteří zde studují v rámci výměnných studijních pobytů.

  

 

Poloha:

Torquay je situováno na jihozápadním pobřeží Anglie, rozkládá se po jedné třetině zálivu Torbay a je zejména na jeho západní straně. Je zde mírné mikroklima a dokonce palmy, které se staly význačným symbolem oblasti. Byly sem převezeny v roce 1820 z Nového Zélandu a od té zdoby jsou zde pěstovány. Ve městě jich jsou tisíce.

 

Díky poloze u zálivu má nejméně 9 oblíbených pláží. Vysoká kvalita vody a plážových zařízení již byla mnohokrát oceněna. Třikrát již obdržely evropskou modrou vlajku, což je nejvíce ohodnocení z celé VB. Devět hlavních pláží tvoří šňůru podél moře, navazují na sebe a lemuje je palmová linie.

Pláže:

Maidencombe, Watcombe, Oddicombe, Babbacombe, Anstey´s Cove, Meadfoot, Torre Abbey Sands, Corbyn Sands

Obrazek

  

 

Doprava

V Torquay jsou dvě železniční stanice:

Torquay railway station – situována poblíž moře, blízko Torre Abbey Sands.

Torre railway station – situována více ve vnitrozemí.

Torquay je napojeno na britkou silniční síť – nejvýznamnější je silnice č. A380

Obrazek

 

 

Ekonomie

Nezaměstnanost je poměrně vysoká – okolo 6.8%. (v Devonu je 3.9%, v celé Anglii průměrně 5.0%). Torquay je domovem Beverage Brands – vlastníků populární a kontroverzní alkoholické značky, WKD, a donedávna bylo také domovem Sutton Seeds, kteří se přesídlili do sousedního Paigntonu.

 

Cestovní ruch

Je zde spoustu turistických atrakcí. Nejdůležitější je sídliště z doby kamenné – Kents Cavern – které bylo domovem člověka po 700,000 let a turisté zde mohou navštívit podzemní řiši divů. Jsou zde pozůstatky ukazující soužití pravěkých lidí s přírodou. Místní jeskyně přitahovaly spoustu slavných lidí – Agatha Christie, Beatrix Potter, král Jiří V., …

Living Coasts

Další oblíbená atrakce v Torquay. Postavena na Beacon Quay (nábřeží), které existuje od r. 1680. Od roku 1857 zde je Bathský salónní komplex – plesový sál, koncertní hala, konzervatoř, soukromé lázeňské objekty, velký veřejný bazén u moře. Krásné kamenné oblouky těchto veřejných lázní jsou zachovány do dneška. Od roku 1999 je zde také výstava mořských živočichů.

Babbacombe Model Village

Otevřeno roku 1963. Přitahuje děti i dospělé bez rozdílu věku. Modelová vesnice.

 

Kultura

V dobách kdy se teprve rozvíjela kinematografie, tak v Torquay sídlily dvě produkční společnosti – cairns Torquay Films a Torquay And Paignton Photoplay Productions (1920).

The Princess Theatre – Princeznino divadlo

Nachází se u přístavu. Jde o torquayské největší divadlo s přibližně 1500 místy k sezení. Hrají se zde různé hry, nejčastěji zde hostují různé divadelní společnosti.

 

 

 

Sport

Vodní sporty jsou zde populární od dob, co se zde odehrávaly LOH v roce 1948.

Torquay má svůj fotbalový tým, který se účastní nižší národní fotbalové ligy.

Je zde i zastoupeno rugby – Torquay Athletic Rugby Club, kteří soutěží v rámci druhé ligy - jihozápadní divize.

 

 

 

Torquay má také silnou literární tradici. Dvě díla zastupující anglickou literaturu byla napsána v Torquay:

Oscar Wilde – Žena žádné důležitosti

Sir Arthur Conan Doyle – Pes baskervillský

  

 

 

 

webové odkazy:

* http://www.torquay.com/ * http://www.torquaymuseum.org/ * Torquay harbour * http://www.theenglishriviera.co.uk/torquay/torquay.asp * http://www.tor-bay.com/tour/Torquay/intro.htm *