Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dingle (Irsko)

Poloostrov Dingle bývá turisty často opomíjen a zůstává ukryt ve stínu mnohem slavnějšího (navíc sousedícího) Ring of Kerry. Co se ale přírodních krás týče, tak si Dingle může s Kerry směle tykat ;-) Proto radím - když už se vydáte na jihozápad Irska, Dingle rozhodně nevynechte!

Dingle - Gallarus oratory

Při cestě na Dingle mějte na paměti místní pravidlo č. 1, o kterém se málokde dočtete, ale místní vám jej prozradí - okruh Ring of Dingle se jede PO SMĚRU hodinových ručiček! Čili - navzdory vší logice - ano, je to v opačném směru než v jakém se pohybujete po Ring of Kerry.... Nechcete-li se stát mistry světa v couvání, radím doporučený směr jízdy dodržovat, cesty jsou zde velmi úzké a prostor pro vyhýbání se případným protijedoucím autům, natož autobusům, zde opravdu není ;-) Naším cílem na poloostrově Dingle byla kamenná modlitebna GALLARUS ORATORY: ačkoliv údajně postavena bez použití malty či jakéhokoliv jiného stavebního pojiva, tak odolává drsnému irskému počasí prý už 1.300 let! Je to jediná zcela dochovaná ranně křesťanská památka tohoto druhu na celém poloostrově a Irové jsou na ni pyšní. Podobných staveb je po celém Irsku totiž snad už jen 20. Modlitebnu postavili z kamenů kladených "na sucho" do tvaru nepravé klenby a dosud je stavba tak dokonale nepropustná, že do ní ani za nejhorší dešťů nenaprší. Při pohledu na modlitebnu je jasné, že svým tvarem připomíná převrácený člun. Modlitebna má obdélníkový půdorys, je dlouhá 8 m, široká 5 m a vysoká taktéž 5 m. Vstup do ní je na na západní straně a jedno jediné okno je ve východní zdi. Povídá se, že kdo se oknem protáhne, tak se zbaví všech svých hříchů... Musím říct, že je to pěkně diskriminační pověra, protože na vlastní oči jsme se přesvědčili, že se jím mohou protáhnout jen hubeňouři. 

Dingle - Inch Beach

Dingle má mystickou atmosféru, mys Slea Head patří mezi samozvané "nejzápadnější výběžky Evropy" (zkušený cestovatel ví, má takových míst je mnoho), úseky skalnatého pobřeží střídají krásné pláže - např. Inch Beach.  Vnitrozemí je plné rozlehlých pastvin, těžko přístupných míst, které ukrývají archeologicky cenné lokality, cestou objevíte i mnoho malých vesniček a okusíte tamní život jaký je. Místní lidé neznají stres a život tu je tak nějak prostě "easy"... Návštěvníci jsou zde samozřejmě vřele vítáni a čeká tu na ně celkem 178 km dlouhá "Dingle Way" - dobře značená turistická cesta, která je snadno rozdělitelná na menší etapy, vhodná pro pěší, cyklo i auto. Na Dingle najdete také 2. nejvyšší horu Irska - Brandon Mountain (953 m.n.m.). Jak vidíte, lákadel a dobrých důvodů k prozkoumání této oblasti je mnoho.

Dingle - Fungie

Největší místní celebritou a miláčkem všech je ovšem FUNGIE ! Že nevíte, kdo to je? Na Dingle se nesmíte opovážit jet, aniž byste věděli, o koho jde... Fungie je DELFÍN skákavý !!! Žije v přístavu ve městečku DINGLE a doprovází lodě, které se vydávají na moře anebo se z něj vrací. Poprvé se tento divoký, ale přátelský delfín, objevil roku 1984 a od té doby prý lodě stále občas doprovází. A že jej místní berou vážně, je víc než jasné - Fungie už má v přístavu dokonce svoji bronzovou sochu a turisté se odtud vydávají na moře na výlety za delfíny. Kdo ví, co je na celém příběhu o Fungiem pravdy, delfíni se průměrně dožívají 25 let, a tak se dá předpokládat, že toho pravého (a prvního) Fungieho zde již nepotkáte, ale jeho potomky možná ano, zde je prostě Fungie doma ;-)

Dingle - Trinity Tree

Městečko DINGLE je jinak celkem komerční, plné barevných domečků, obchůdků se suvenýry atd., ale když už tam zavítáte a budete chtít vidět kromě bronzové sochy Fungieho něco zajímavého, co jinde nemají, zamiřte ke kostelu St. Mary a poblíž něj hledejte zvláštní strom Svaté Trojice (Trinity Tree). Je to již mrtvý strom, který je náhodou tvořen třemi spletenými kmeny - jak symbolické: 3 kmeny = Svatá Trojice - a je zdoben biblickými motivy. Vyřezané figury a ornamenty působí pohádkově, staře, ale přitom tato zajímavost vznikla až po r. 2000. 

Když už jsme u náboženské tématiky, vězte, že Dingle má důležitou náboženskou historii. Přes tento výběžek procházela většina poutníků, kteří se zde nalodili na lodě a pluli odtud až do dalekého Španělska, za Svatojakubskou cestou, kam mířili za schránkou s ostatky s. Jakuba v Santiagu de Compostela. Odtud pochází nečekaná a přitom silná vazba mezi západním Irskem a Španělskem. Španělé měli v 16. století zde kolem Dinglu silnou flotilu, což by nikdo nehádal, a z Dingle si udělali svoji základnu. Prospělo to také obchodu, který přes Dingle čile proudil. O něco později v 18. století sem byl dovezen len a místní dovedli téměř z ničeho vybudovat velmi úspěšný obchod se lnem, který dal jméno celé jedné epoše, tzv. "lněnému století". Toto trvalo až do nástupu velké průmyslové revoluce, kdy britské stroje začaly zpracovávat bavlnu a len již množstvím ani cenou nemohl konkurovat.

Poslední zajímavostí, která stojí za zmínku, je fakt, že dle nedávných průzkumů údajně až okolo 75% populace oblasti Dingle mluví irským jazykem každý den - což je opravdu vysoké číslo. Irský jazyk je jinak na ústupu a pomalu mizí, a tak jsou od r. 2004 ukazatele a cedule v irském jazyce *povinné*! Proto chcete-li zavítat do nejirštější oblasti Irska, vydejte se právě sem. 

Dingle - Inch Beach

DD 16-01-2014

 

Náhledy fotografií ze složky Dingle (Irsko)

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář