Jdi na obsah Jdi na menu
 


Silbury Hill

Silbury Hill je největším pravěkým náspem na světě vytvořeným člověkem. Toto je jako rekord zapsáno i v Guinessově knize rekordů. Jeho význam ovšem navzdory rozsáhlým vykopávkám zůstává stále záhadou. Byl postaven z křídových kvádrů kolem roku 2750 před Kristem, zabírá plochu 2 hektarů a dosahuje výšky 40 metrů. Patrně byl vytvořen pro kultovní účely, konání rituálů. Jedna legenda také tvrdí, že uvnitř se skrývá zlatá jezdecká socha jednoho z dřívějších vůdců – avšak tato teorie se nepotvrdila. Je to největší evropská mohyla a posvátné místo starověkých Keltů. Právě v okolí tohoto náspu je každý rok „vytvořeno“ mnoho kruhů v obilí, nádherných a tajemných zároveň. O vzniku těchto kruhů ať si každý myslí co chce ;-)

Silbury Hill je tedy největší uměle navršená mohyla na světě. Se svými téměř čtyřiceti metry výšky a objemem 350 000 metrů krychlových se téměř vyrovná některým menším egyptským pyramidám. Radiokarbonovou metodou jsou počátky jeho vzniku datovány kolem roku 2600 před naším letopočtem. Dlouho se předpokládalo, že je to monumentální pohřební mohyla. Archeologické sondy do nitra kopce však neobjevily nic jiného než hlínu a křídu. Navršení Silbury Hill si podle odhadu vyžádalo na 18 milionů pracovních hodin, tedy práci 700 lidí po dobu deseti let. K čemu svým tvůrcům sloužil, se můžeme pouze dohadovat.

Násep přitahoval pozornost po celou dobu své existence a dřívější archeologické výzkumy jej strukturálně trochu narušili, na nic nepřišly a celkově byly spíše na škodu.
 
Obrazek

 Obrazek