Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plymouth 2

 

  • město se tváří moderně, ale z historického hlediska to je důležitá námořní základna
  • pochází odtud sir Francis Drake (ten odtud r. 1588 vyplul, aby porazil španělskou Armadu)
  • r. 1620 odtud vypluli do Ameriky Pilgrim Fathers (Otcové poutníci); jejich kolonie New Plymouth se stala základnou pro naglické osidlování Severní Ameriky
  • během 2. světové války bylo terčem častých a silných náletů německých luftwaffe; bylo bombardováno kvůli loděnicím Devonport, jež byly britským loďařským a vojenským centrem

Plymouth Hoe promenáda

Na Hoe, z níž je krásný výhled na moře, občas i za zářivého počasí vane tak silný vítr, že si člověk vůbec nedokáže představit, že by se tu vydal na procházku třeba v zimě. Nejvýžraznějším rysem promenády je vysoký bílý válečný pomník námořnictva, který stojí vedle menších pomníků postavených na paměť porážky španělské Armady a na paměť letců, již bránili město při náletech v druhé světové válce, a vedle impozantní sochy sira Francise Drakea, hledícího vznešeně k moři. Za přístavním můstkem se pach nachází trávník pro hru bowls.

 

Před pomníky stojí červenobíle pruhovaná Smeaton´s Tower, kterou původně postavil roku 1759 John Smeaton na zrádných skalách Eddystone Rocks, nacházejících se 22 kilometry od pobřeží. Když ji zde roku 1882 nahradil maják, byla znovu sestavena přávě na tomto místě a poskytuje zde nejlepší výhled na Plymouth Sound. Pod Smeaton´s Tower se nachází zábavní komplex Plymouth Dome.


Plymouth Dome

Zde jsou audiovizuální expozice o historii Plymouthu a životě jeho velkých postav.


Royal Citadel

Roku 1666 byla na pobřeží postavena tato citadela, tkerá měla být varováním pro obyvatelstvo jediného města jihozápadu, jež bylo během občanské války v rukou přívrženců parlamentu. I dkyž je zde dodens vojenská posádka, do některých jejích starších částí se můžete podívat v rámci prohlídky s průvodcem.


Sutton Harbour

Přístav starého města, který dodnes využívají rybářské lodě a kde se konají rušné ranní rybí trhy. Pokud přejdeme po mostě Sutton Harbour, dorazíte k nejnovější atrakci Plymouth - National Marine Aquarium, kde se nachází největší evropská sbírka mořských koníků.


Mayflower Steps

Připomínají plavbu Pilgrim Fathers do Ameriky a na nedaleké desce je uveden seznam jmen a profesí 102 puritánů, kteří se této cesty účastnili. Právě odtud kapitán Cook vyplul na všechny své tři výpravy - do jižních moří, Austrálie a k Antarktidě a ze stejného místa vyplouvaly v 19. století i lodě do Austrálie s tisíci vězňů a osadníků na palubě.


Barbican

Srdce starého Plymouth, leží na okraji přístavu. Z většiny staveb jsou dnes obchody a restaurace, ale velká část těch nejstarších budov se nachází u přístavu na New Street.