Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anglická riviéra

 

odkaz: oficiální turistický web Anglické riviery

 

ObrazekPobřežní oblast jihozápadní Anglie přitahuje návštěvníky různého věku po celý rok. Anglická riviera je termín běžně používaný pro záliv Torbay. Pobřeží riviery je 22 mil dlouhé a lemují jej skály, útesy, jeskyně i pláže. Klima každého zmate a neřekl by, že je v Anglii, ale spíše někde mnohem dál na jihu. Je zde dostatek příležitostí pro surfing, plavání, potápění a také dobré podmínky pro studium přírodních krás a celkové využití volného času.

 

Je to jedno z nejoblíbenějších anglických prázdninových destinací už od viktoriánských dob. Tehdy bylo trendem promenádovat se, obývat atraktivní vily s výhledem na moře. Hlavní ulice lemovaly honosné domy. Právě ve viktoriánské době se této oblasti začalo říkat riviéra. Možná právě proto, že to zde trochu svým příznivým přímořským mikro-klimatem připomíná francouzskou rivieru. Jsou zde dobré možnosti zábavy, čilý večerní městský ruch, živé přístavy a promenády lemované vzrostlými palmami.

 

Záliv je tvarován směrem k jihovýchodu do tvaru podkovy, tvoří dokonalý "lapač slunce". Ze severozápadu je chráněn Dartmoorskými výšinami před studeným větrem a teplé vody Golfského proudu jej ohřívají, což  má za následek, že je zde po většinu roku naprosto jiné klima než ve zbytku Británie.

 

Torbay se vlastně skládá ze 3 větších měst, která jsou středisky místního cestovního ruchu:

  • Torquay - severní centrum zálivu a největší z měst, je chráněno ze všech stran kopci, ze kterých je krásný výhled na záliv, je zde roztomilý přístav a promenáda plná palem, atrakcí jsou také hezké pláže (Torre Abbey Sands, Babbacombe, Oddicombe Beaches)
  • Paignton - tvoří střed zálivu, příjemný prázdninový rodinný rezort, typické přímořské středisko s mnoha možnostmi zábavy a několika širokými plážemi (Preston Sands, Paignton Beach, Goodrington Sands)
  • Brixham - na jižním konci zálivu, tradiční rybářský přístav s velkým počtem lodí, město stojí na kopcích nad přístavem, nejsou zde ideální pláže, ale v blízkém okolí se jich pár najde. Poblíž se také nachází Berry Head Country Park, což je nejjižnější útesovitý výběžek zálivu, ze kterého je krásný panoramatický výhled na celý záliv
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář