Jdi na obsah Jdi na menu
 


Christopher Wren

12. 3. 2007

Sir Christopher Wren

(nar. 20. října 1632 v East-Knoyle ve Wiltshireu – zemřel 25. února 1723 v Londýně)

 

Byl synem velmi vzdělaného muže, Christophera Wrena, který vystudoval St. John`s College Oxford a Mary Cox, jediné dcery Wiltshireského velkostatkáře Roberta Coxe. Jeho otec se stal farářem v East-Knoyle ve Wiltshire a právě zde se jim narodily tři dcery (Mary, Catherine a Susan) a v roce 1632 syn Christopher. Dva roky poté ještě dcera Elizabeth. Jejich matka pravděpodobně zemřela krátce po narození nejmladší dcery Elizabeth, ale záznamy o přesném datu jejího úmrtí se nedochovaly.

 V roce 1635 se jeho otec stal děkanem ve Windsoru a právě zde byl Christopher vychován otcem a svou starší sestrou. Hodně se spřátelil se svým bratrancem Mathewem Wrenem, který se stal součástí jeho nejbližší rodiny. Také si často hrával se synem Charlese I. (Welšského prince).

 Christopher byl fyzicky velmi slabé dítě, ale od malinka měl rád kreslení a byl zvídavý. Zajímal se o vše co se dělo kolem. Jako malý měl svého soukromého učitele a v devíti letech byl poslán do Westminsterské školy v Londýně. Zde se Christopher naučil plynně latinsky, což dokazují jeho latinsky psané dopisy otci, které se dochovaly.

 Christopherova rodina byla oddána Koruně. Krátce poté, co Christopher odešel na studia do Westminsteru, vypukla občanská válka. To způsobilo potíže celé jeho rodině. Otec byl donucen odstoupit z funkce a strýc byl dokonce uvězněn. Když bylo Christopherovi 11 let, jeho sestra se provdala za matematika Williama Holdera. Ten měl na Christophera obrovský vliv. Učil ho matematiku a povzbuzoval ho v jeho experimentech týkajících se astronomie.

 V roce 1646 Christopher opustil školu ve Westminsteru a následující tři roky rozšiřoval své znalosti v oblasti vědy. Jsou známé jeho experimenty se slunečními hodinami a také lepenkový model sluneční soustavy. Působil jako asistent Dr. Charlese Scarburgha, kterému pomáhal s různými anatomickými experimenty.

 Poté vystudoval Univerzitu v Oxfordu. Zůstal zde až do roku 1657 a prováděl vědecké výzkumy v různých oblastech vědy. Právě roku 1657 se stal profesorem hvězdářství na Grensham College v Londýně.

- r. 1660 přešel na univerzitu oxfordskou

- r. 1662 byl zvolen za člena královské společnosti londýnské

Právě proto, že byl Christopher tak všestranný ( zajímal se o astronomii – Keplerovu teorii; matematiku, anatomii, optiku, …) nelze s přesností určit kdy přesně se projevil jeho zájem o architekturu. Ale existují důkazy o tom, že již v době svého působení v Oxfordu plánoval možné způsoby opevnění městských bran a ochrany měst.

Roku 1663 vystavěl Sheldenské divadlo v Oxfordu, pak Pembrokeovu kolej v Cambridgei.

- r. 1665 konal studijní cestu po Francii

- r. 1666 byl jmenován městským stavitelem londýnským

- r. 1668 generálním architektem Anglie a povýšen do stavu rytířského

Postavil veliký počet kostelů a monumentálních budov. Jeho nejlepší díla jsou:

Katedrála sv. Pavla v Londýně (1675 – 1710)

Londýnský pomník (188 stop vysoký sloup v upomínku na veliký požár v Londýně r. 1666)

Kostel sv. Štěpána ve Wallbrooku v Londýně

Biskupský palác ve Winchesteru