Jdi na obsah Jdi na menu
 


Southwark Cathedral

Obrazek 
Katedrála stojí v místě, kde dříva byla římská vila a až později církevní budova. Kostel v tomto místě má už více jak 1000 let tradici. Část stavby pochází z 12. století (nejstarší gotický kostel v Londýně), ale kostel se stal katedrálou až teprve v roce 1905. Dodnes si zachovala prvky středověké architektury, obzvlášť vynikající gotický chór a hrobku Johna Gowera (asi 1325-1408), básníka a současníka Geoffreyho Chaucera. Patří anglikánské církvi.
oficiální web katedrály
   
 
Uvidíte zde i památník Williama Shakespeara z roku 1912 a Shakespearovo pamětní okno, ztvárněné v roce 1954. V roce 1617 byl v katedrále pokřtěn rodák ze Southwarku John Harvard, zakladatel Harvardovy univerzity ve Spojených státech. Byla po něm pojmenována jedna kaple. Katedrála má také krásně znějící varhany a uznávaný pěvecký sbor (nazpíval ústřední znělku pro filmy Mr. Beana).

Katedrála má spojitost i s Čechami. Do věže katerály chodil Václav Hollar, významný umělec a grafik českého původu, malovat Londýn (1638). Díky jeho dílu víme jak vypadal Londýn před velkým požárem roku 1666 a také právě díky jeho grafickým malbám mohlo být Shakespearovo divadlo Globe zrekonstruovány do té podoby, jakou tehdy opravdu mělo.
  

Obrazek