Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzeum voskových figurín Madame Tussaud´s

 

Oficiální stránky *zde*

Světoznámé muzeum voskových figurín sídlící v Londýně s pobočkami v Amsterodamu, Hongkongu, Las Vegas a New Yorku. Bylo založeno Marií Tussaudovou, sochařkou vytvářející voskové figuríny.

Historie

Madam Tussaudová (17611850), rozená Marie Grosholtzová ve Štrasburku. Její matka pracovala jako hospodyně pro doktora Filipa Curtiuse, lékaře schopného vytvářet voskové modely. Curtius totéž naučil i Tussaudovou.

V roce 1765 Curtius vytvořil voskovou figurínu Marie Jean de Barry, milenky Ludvíka XV. Odlitek je nejstarším současně vystavovaným exponátem. První výstava Curtiusových prací v roce 1770 se setkala s velkým zájmem. Výstava byla v roce 1776 přestěhována do Palais Royal. V roce 1782 otevřel druhou expozici Caverne des Grands Voleurs, předchůdce dnešní Chamber of Horrors (síň hrůzy), na Boulevard du Temple.

Ve slavné Chamber of Horrors se setkáte tváří v tvář s nejznámějšími londýnskými zločinci a uvidíte zde gilotinu, jíž byla sťata královna Marie Antoinetta za Francouzské revoluce. Jsou zde také některé původní posmrtné masky postav z Francouzské revoluce, stanete se svědky vražd a poprav.

Tussaudová vytvořila svou první voskovou figurínu Voltaira v roce 1777. Mezi jinými známými osobnostmi jejichž figuríny vytvořila v té době byli Jean Jacques Rousseau a Benjamin Franklin. V době Francouzské revoluce smímala posmrtné masky prominentních obětí.

Když Curtius v roce 1794 zemřel zanechal své práce Tussaudové, která se v roce 1802 přesunula do Londýna. V důsledku francouzsko-anglické války se nemohla vrátit zpět do Francie, takže se svou kolekcí figurín cestovala Velkou Británií a Irskem. První stálou expozici zřídila v roce 1835 na Baker Street.

Tussaudová postupně přidávala další postavy například Horatia Nelsona, sira Waltra Scotta a v roce 1842 i svou podobiznu, která je v současnosti umístěna u vstupu do muzea.

Současnost

Muzeum bylo přemístěno do místa kde se nachází nyní, na Marylebone Road, v roce 1884. V roce 1925 požár poškodil mnoho figurín ale jádro kolekce, včetně historických exponátů bylo zachováno.

Expozice je rozdělena do několika tematických oblastí, které představí návštěvníkům současné celebrity i významné osobnosti z minulosti. Velmi zajímavá je například: „The spirit of London“ – provede vás dějinami Londýna počínaje Velkým požárem v roce 1666 a konče swingující érou 60. let 20. století. Návštěvnící jakoby cestují časem v londýnských taxících a účastní se tak historických událostí.

ObrazekMuzeum voskových figurín, včetně blízkého Londýnského planetária, je v současnosti jednou z nejlákavějších londýnských turistických atrakcí. Rozrostlo se o zahraniční pobočky v Amsterdamu, Hongkongu, Las Vegas a New Yorku. Muzea vystavují figuríny historických postav, členů královských rodin, sportovních hvězd, známých zločinců a další známých osobností. Síť těchto muzeí a Londýnské planetárium vlastní společnost obdobného názvu Tussauds Group.

Osobnosti:

Tiger Woods, Andre Agassi, Spice Girls, Beckham, Woody Allen, Paris Hilton, Ozzy Osborne, Marilyn Monroe, Madonna, Julia Roberts, Jennifer Lopez, Britney Spears, členové královské rodiny, významní světoví prezidenti, herci, sportovci, zpěváci...

Článek: Tussauds chce otevřít muzeum figurín ve Washingtonu

Washington - Londýnská společnost Tussauds Group je blízko dohody o zřízení muzea voskových figurín Madame Tussauds ve Washingtonu. Agentuře AP to v pátek řekl dobře informovaný zdroj. Tussauds údajně jedná s jistou developerskou společností o získání prostor v centru hlavního města USA.

"Myslím, že dochází k vysvětlování stanovisek," uvedl Michael Hodge z úřadu rozvoje federálního distriktu, který může projekt podpořit daňovými pobídkami.

Zaměstnankyně společnosti v jejím londýnském ústředí pod podmínkou anonymity potvrdila, že Washington je jedním ze severoamerických měst, které skupina zvažuje pro své další projekty.

Skupina provozující pouťové atrakce a vosková muzea v Londýně, Amsterodamu, Las Vegas a New Yorku, otevře podobné podniky také v čínských městech Hongkong (je otevřena) a Šanghaj.

Společnost Tussauds byla založena počátkem 19. století, když Madame Tussaud přemístila do Británie sbírku voskových figurín, již zdědila v Paříži. Po desetiletích putovního charakteru výstavy bylo zřízeno stálé muzeum v Londýně.

Obrazek

Pro průvodce:

Pokud chcete časovou vstupenku, přijďte ráno nebo si ji rezervujte telefonicky či na internetu. Sousední planetárium uvádí půlhodinové představení o noční obloze. K dostání je také kombinovaná vstupenka.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář