Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekObrazek

 

18. Kulturní život a umění

 

Hlavním městem zábavy a kulturního dění v Británii je bezesporu Londýn. Pestrý program a život nabízejí i ostatní města jako Edinburgh, Manchester, Birmingham, Leeds nebo třeba Bristol a po celé zemi se v létě pořádá několik uměleckých festivalů. Ceny vstupenek mimo hlavní město bývají často nižší.

 

Zdroje informací

V Londýně zalistujte v kulturních přehledech, k nimž patří například Time Out, nebo ve večerníku Evening Standard. Všechny kvalitní velkoformátové noviny přinášejí komplexní recenze a seznam kulturních akcí a představení pro celou Británii. Nejrozsáhlejší jsou tyto přílohy o víkendech. Podrobnosti o kulturním kalendáři v jednotlivých regionech poskytuje místní tisk, knihovny a informační kanceláře. Specializované časopisy, jako třeba NME nebo Melody Maker (k dostání ve všech prodejnách novin), uvádějí nejčerstvější zprávy ze světa populární hudby.

 

pár odkazů:

 

Muzea a galerie

V Londýně i po celé Anglii je samozřejmě nespočet různých muzeí a galerií. Ta nejvýznamnější jsou Victoria and Albert Museum, Natural History, Science Museum, British Museum, Museum of London, Imperial War Museum, Cabinet War Rooms atd. Za návštěvu stojí i Royal Academy of Arts nebo Tate Gallery, která má více poboček.

 

Divadla

Británie se pyšní nepřetržitou divadelní tradicí sahající do éry Shakespeara. Amatéři i profesionálové po celé zemi předvádějí svůj um na prknech, jež znamenají svět, v účelově vybudovaných scénách, hospodách, klubech a vesnických sálech. Produkce i výkony jsou obvykle na vysoké úrovni a britští herci se těší uznání po celém světě. Nejpestřejší a nejatraktivnější divadelní scénou vyniká Londýn. V tamním West Endu napočítáte přes padesát divadel od přepychových edvardovských s čalounním z červeného plyše po vzrušující moderní budovy, k nimž náleží například National Theatre ve čtvrti South Bank. Royal Shakespeare Company (Královská shakespearovská společnost) ve Stradfordu-upon-Avon uvádí po celý rok jak Shakespearovy hry, tak i avantgardní a experimentální kusy. Dlouhou divadelní tradicí se může pochlubit i Bristol, jehož Royal Theatre je nejstarším fungujícím divadlem v zemi. Jedny z nejlepších produkcí mimo hlavní město lze zhlédnout ve West Yorkshire Theatre v Leedsu, v Royal Exchange v Manchesteru a v Traverse v Edinburghu. Pod pojmem divadlo pod širým nebem je myšleno cokoli od bezplatné pouliční zábavy v centrech měst po studentská představení na kolejích v Cambridgi a Oxfordu nebo inscenace v působivém amfiteátru Minack Theatre na útesu v Cornwallu. York pořádá každé čtyři roky sérii středověkých liturgických dramat (pod širým nebem) zvanou York Cycle. Nejživější divadelní tradici v Británii má pravděpodobně edinburský festival. Přímořská střediska připravují v létě lehcí, odpočinkovější zábavu, kterou obstarávají sóloví komici.

 

Hudba

Různé scény nabízejí rozmanitý hudební repertoár. Velkou národní tradici představují chorály, do nichž se můžete zaposlouchat v mnoha kostelech a katedrálách. Vynikající vlastní orchestry mají Londýn, Manchester, Birmingham, Liverpool, Bristol a Bournemouth. Rock, jazz, folk a country zní pravidelně v hospodách, klubech a někdy i na otevřených jevištích. Se silnou waleskou hudební tradicí se setkáte v mnoh tamějších hospodách, severní Anglie zase vešla ve známost znamenitými dechovými orchestry a Skotsko proslulo čím jiným než dudáky.

 

Kina

Nejnovější filmy se promítají ve všech velkých městech. Program přináší místní tisk nebo se obraťte na informační kancelář. Kino prožívá renesanci díky luxusním multikinům s několika promítacími sály, které přebírají diváky malým lokálním kinům. Větší města nabízejí rozmanitější škálu filmů, mnohdy s větším počtem cizojazyčných snímků. Ty lze obvykle zhlédnout v artkinech nebo na repertoárových scénách. Anglicky mluvené filmy středního proudu dávají obyčejně velká síťová kina. U některých filmů je uvedena minimální věková hranice. Menší děti mohou bez obav jít na kterýkoli snímek označený U (pro celou rodinu) nebo PG (jen za doprovodu rodičů). Největší sítí kin v Londýně je zřejmě Odeon, na který narazíte na každém rohu.

 

Kluby

Klubová scéna si ce existuje ve většině měst, ale nejslavnější podniky se nacházejí v Londýně. Může jít o kluby s živou hudbou, diskotéky, taneční party se slavnými DJs či taneční představení. Do některých vás pustí jen v přijatelném obleku (dress code) nebo jsou určeny pouze pro členy. Dobré kluby objevíte také v Brightonu a Bristolu.

 

Tanec

Tanec může mít řadu podob: od klasického baletu a acid-houseových party po tradiční anglický morfia nebo skotský Highland fling. setkáte se s ním v hospodách a vesnicích po celé zemi.

     Tančírny jsou oproti minulosti vzácnější, avšak plesy se těší neutuchající popularitě. Může se stát, že někde narazíte i na ceilidhs (čti kailí) – keltský tanec doprovázený hudbou, May Balls – květnové plesy na univerzitách (jen pro zvané), taneční večeře či čaje nebo na čtverylku. Birmingham, kde sídlí Birminghamský královský balet, je kromě Londýna nejlepším místem k návštěvě baletního představení. Uvádějí se i představení současného avantgardního tance.

 

Zábavní parky

Těší se přízni dětí bez ohledu na věky, takže i dospělých:-) Alfons Towers v úchvatných zahradách poskytuje běžné atrakce a navíc i motoristické muzeum. Jižně od Lonýna leží komplex Chessington World of Adventures. Bývalá zoologická zahrada dnes čítá devět tematických areálů včetně Kalamity Canyonu, Transylvánie a Cirkus Worldu. Thorpe Park v hrabství Surrey představuje rozsáhlý tematický vodní park plný zmenšených maket budov a vzrušujících jízd na horských drahách, s klidnou farmou se zvířaty. Už v Anglii byl otevřen i Legoland.