Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diana

8. 3. 2007

Lady Diana - Princezna z Walesu

 

ObrazekDiana Frances Spencerová (1. července 1961 Sandringham31. srpna 1997 Paříž) byla první manželkou prince Charlese. Svým bezprostředním zájmem o nemocné a chudé, odvahou bojovat proti všemu smutnému a zlému, krásou, svým stylem, chováním i charismatem, se stala miláčkem celého světa, který na ni nikdy nezapomene.

Dětství

Diana Frances Spencerová se narodila 1. července 1961 v aristokratické rodině. Její otec se jmenoval Edward Spencer a matka Frances Spencerová. Vyrůstala se svými sourozenci v Park House na sandringhamském statku. Byla pokřtěná farářem a bývalým biskupem Percym Herbertem.

Dianu těžce zasáhl rozvod rodičů v roce 1969. Ona, její bratr a dvě sestry byli svěřeni do otcovy péče. I přesto, že si oba rodiče našli nové partnery, Diana si zachovala k oběma velmi vřelý vztah. V roce 1975 se její otec stal osmým Lordem Spencerem po smrti dědečka Alberta Spencera, a proto se její titul změnil na Lady Diana Spencerová.

Vzdělání

Diana studovala v Riddlesworth Hall v Norfolku a poté ve West Health Girls' School v Sevenoaksu, kde byla považována za podprůměrnou studentku. Nezvládla zkoušky, a tak v roce 1977 opustila West Health a navštěvovala institut Alpin Videmanette, což byla soukromá dívčí škola v Rougemont ve Švýcarsku. Nikdy nevynikala v učení, ale ve West Health v Kentu v roce 1977 byla odměněna speciální cenou za svojí práci (službu). Byla tam popsána jako dívka, která ví, co je potřeba udělat a dělá to, jak si myslí, že je to správně.

Když se vrátila ze Švýcarska do Londýna, krátkodobě tam pracovala jako chůva a vychovatelka, předtím než se stala učitelkou v mateřské škole. Diana byla talentovaná amatérská zpěvačka, vynikala ve sportu a údajně toužila být tanečnicí.

Svatba

Diana a její sourozenci vyrůstali v domě svého otce na královských statcích v Sandringhamu a v rodinném domě svého otce v Althorpu. Znala královskou rodinu od raného věku. S Charlesovými mladšími bratry Edwardem a Andrewem si v dětství hrála.

Milostný život prince Charlese byl vždy předmětem spekulací v tisku. Ohledně jeho budoucí manželky na něj byl kladen požadavek, aby jeho nevěsta byla členkou anglikánské církve. Jeho prastrýc Lord Mountbatten z Barmy, který byl zavražděn v roce 1979 mu dal radu, aby se oženil s nevinnou mladou dívkou, která k němu bude vzhlížet. Aby získal souhlas své rodiny, očekávalo se, že jeho nevěsta bude mít královský nebo šlechtický původ. Zdálo se, že Diana splňuje všechny podmínky.

Obrazek

Diana a Charles spolu začali chodit v roce 1980 a ze začátku byl jejich vztah utajován před médii. Ale brzy kamery a foťáky zachytily „Shy Di“ (plachá Diana), která ve svých 19 letech okouzlila celý svět svou krásou a nevinností. Charles ji požádal o ruku v únoru roku 1981. Pohádkový vztah Diany a prince Charlese vzbudil celosvětový zájem a také zájem britské královské rodiny. Zásnubní fotografie ukazující usmívající se pár a Dianu ukazujíc svůj prsten – 18ti karátový safír vykládaný diamanty byly vytištěny na všechno, od novin po šálky na kávu. V den svatby davy lidí zaplavily Londýnské ulice a miliony lidí sledovali přímý přenos ze svatby. Charles (32) a Diana (20) si vyměnili svůj slib v katedrále sv. Pavla 29. července 1981. Veřejnost byla zaplavena obrovskou okázalostí a obdivovala celou královskou rodinu. Charles s Dianou strávili svatební cestu v Hampshire a poté na královské jachtě Britania ve Středozemním moři. Pohled na mladý atraktivní a privilegovaný pár, který takto začínal život oslovil jejich příznivce velmi osobně.

Dědicové trůnu

Vztah prince a princezny se stal téměř veřejným vlastnictvím. Dvanáctiletý rozdíl mezi princem a princeznou se zdál zanedbatelný. Královský pár nenechal veřejnost dlouho čekat na oznámení, že čekají nástupce trůnu. Diana porodila Williama Arthura Philipa Louise 21.června 1982, méně než rok po jejich svatbě. O dva roky později, 15. září 1984, uviděl světlo světa druhý syn a děcic anglického trůnu princ Harry (Henry Charles Albert David). Byla velmi oddanou matkou a pokoušela se vystavit její syny také životu mimo palác.

Lady Diana ve společnosti

Diana veřejně rozkvetla hned v počáteční fázi jejich manželství. Diana poctivě plnila povinnosti královského života s úctou, která povzbuzovala královskou rodinu. Diana ve skutečnosti vypadala, že si užívá stříhání stužek a sbírání peněz pro charitu. Rozdávala teplo a zájem přímým a upřímným způsobem jak chudým lidem tak celým davům. Diana vysoká, hubená a okouzlující si užívala moderního oblékání a nosila nejnovější britskou módu. Její fotografie se staly na veřejnosti velmi populární, protože zobrazovaly vzor moderního člena královské rodiny.

Krize a rozvod s princem Charlesem

Ale v druhé polovině 80. let se začaly mezi Dianou a Charlesem objevovat problémy a jejich vztah se zhoršil. Jejich 12 ti letý rozdíl se začal projevovat a jejich záliby se lišily. Charlesovou vášní byli koně, zahradničení a architektura. Diana milovala popovou hudbu, přepychové oblečení a drby. Kolem roku 1986 začal Charles znovu navštěvovat svou starou lásku Camillu Parker Bowlesovou, zatímco Diana trpěla bulimií a dokonce se pokusila o sebevraždu. Charles a Diana se i přesto objevovali na veřejnosti spolu, ale v osobním životě žili každý svůj vlastní život. Zvěsti o nespokojenosti páru se rychle staly oficiálními, když 9.prosince 1992 tehdejší předseda vlády John Major oznámil parlamentu, že Charles a Diana žijí odděleně. Jejich rozvod trval dlouhou dobu a byl ukončen až 28.srpna 1996. Princezna ztratila titul její královská výsost a místo toho byl stylizován jako Diana, princezna z Walesu. Nicméně, od rozvodu Buckinghamský palác nadále tvrdil, že je Diana oficiálně člen královské rodiny.

Služba ostatním lidem až do její smrtelné automobilové nehody v roce 1997 byla Diana jedna z nejznámějších že po celém světě.Během jejího života byla často vykreslena jako nejvíce fotografovaný člověk na zemi. Po rozvodu s Charlesem princezna Diana usilovala o vytvoření svého nového veřejného postavení a působení. Bojovala proti nášlapným minám, navštívila Bosnu a Angolu a také pokračovala ve své práci v organizaci na pomoc lidem postižených AIDS a v charitách pro děti.

Služba ostatním lidem

Od zasnoubení s princem Charlesem v roce 1981 až do její smrtelné automobilové nehody v roce 1997 byla Diana jedna z nejznámějších že po celém světě.Během jejího života byla často vykreslena jako nejvíce fotografovaný člověk na zemi. Po rozvodu s Charlesem princezna Diana usilovala o vytvoření svého nového veřejného postavení a působení. Bojovala proti nášlapným minám, navštívila Bosnu a Angolu a také pokračovala ve své práci v organizaci na pomoc lidem postižených AIDS a v charitách pro děti.

Charitativní činnost

Lady Diana navštěvovala nemocnice, utěšovala nemocné a převzala ochranu nad několika charitativních organizacích. Diana také zorganizovala veřejnou dražbu 79 oděvů posbíraných za celých 15 let, jež byla po boku prince Charlese. Veškerý výtěžek věnovala charitě.

Minová pole

V lednu roku 1997 navštívila Angolu, kde sloužila u mezinárodního červeného kříže jako VIP dobrovolník. Šla na návštěvu do Nemocnice k lidem, kteří přežili výbuch nášlapné miny, účastnila se projektu „uvědomění si nebezpečnosti min okolo domovů a vesnic“.

V srpnu 1997 odjela do Bosny a celým světem proletěla Fotografie princezny ve vojenské bundě a helmě, procházející se po minovém poli. Její zájem v minách byl zaměřen převážně na zranění jimy způsobenými a nejvíce na dětech, i když válka už dávno skončila.

Princeznina snaha ovlivnila v lednu 2005 Organizaci spojených národů (OSN), která vehementně apelovala na národy jako producenty velkého množství min. Čína, Indie, Jižní Korea, Pákistán, Rusko i USA podepsaly Ottawskou smlouvu, která zakazuje výrobu mailu a jejich užití.

AIDS

Další fotkou, která obletěla svět v dubnu roku 1987, byla Lady Diana sedící na posteli člověka nakaženého virem HIV a hladící mu ruku. Chtěla tak ukázat světu, že tito lidé si nezaslouží žádnou izolaci a opovržení, ale soucit a vlídnost ostatních. Zároveň tak dala trpícím naději na lepší život i s nemocí a podařilo se jí změnit názor a pohled veřejnosti. Diana podnikala také tajné návštěvy v nemocnicích u smrtelně nakažených pacientů AIDS. Tyto výlety byly médiím skryty.

Dianina smrt

Pozdě v noci 30.srpna 1997 opustila princezna se svým milencem Dodim Al-Fayedem hotel Ritz v Palace Vendome v Paříži a snažila se uniknout devíti francouzským novinářům, kteří ji pronásledovali. Krátce po půlnoci v neděli 31. srpna vjelo auto do tunelu poblíž Place de I´Alma. Řidič byl opilý a jel rychlostí 95-110 km/h, což rozhodně nebyla povolená rychlost. Mercedes narazil do stěny po pravé ruce, odrazilo se a vletělo do třináctého pilíře, který podpíral střechu. Pískání pneumatik a hluk uslyšeli i turisté, kteří se procházeli po mostě. Vzápětí dorazili novináři, kteří nepřestávali fotit, i když uvnitř vraku leželi zranění lidé.

Dodi Fayed a Henri Paul byli mrtví hned na místě nehody. Lady Diana ležela uvězněná pod troskami auta. Poté, co ji záchranáři stabilizovali a odvezli do nemocnice, se zjistilo, že její zranění jsou příliš rozsáhlá. Její srdce bylo přemístěno z levé na pravou stranu hrudníku s rozřízlou plicní tepnou. I přes operaci museli lékaři prohlásit princezninu smrt.

Lionel Jospin (francouzský premiér), Bernadette Chirac (manželka prezidenta Jacquese Chiraca) a Bernard Kouchner přišli vzdát princezně poslední poklonu. Do Anglie tělo převezl princ Charles a Dianiny dvě sestry.

Pohřeb a místo posledního odpočinku

Dianina smrt byla provázena neobyčejně hlubokým a rozsáhlým smutkem celého světa. Pohřeb se konal 6. září ve Westminsterském opatství. Tato těžká rána zastínila i smrt Matky Terezy z Culcutty ve stejný den.

Reakce královské rodiny na princezninu smrt způsobila neslýchanou rozmrzelost veřejnosti. Nedostatek královského soucitu, způsobený přísným plněním protokolu,se protivil obyčejným lidem. Buckinghamský palác odmítl stáhnout vlajku královny Alžběty II. na půl žerdi, namísto toho vlála ve větru vlajka Unie.

Na její pohřeb přišly truchlit tři miliony lidí nejen z Londýna a poslední rozloučení sledovalo dvě a půl miliardy diváků ve 187 státech. Více než milion kytic bylo přineseno a položeno před práh Kensingtonského paláce. Elton John také přetextoval svou baladu „Svíce ve větru“ a věnoval ji zesnulé. Nad vjezdem do tunelu, kde Diana zemřela je postaven památník Plamen svobody (The Flame of Liberty).

Lady Diana je pohřbená v Althorp Park, ve svém domově v Northamptonshire, kde na malém ostrůvku uprostřed jezera známém jako The Oval. Cestu k jezírku lemuje 36 dubů, kde čítá jeden rok princeznina života. Stráž hlídající toho překrásné místo tvoří čtyři černé labutě. Blízko také stojí starobylé arboretum, které chrání před sluncem stromy zasazené princem William, princem Harrym, dalších členů rodiny i princezny samé.

Tituly

1961 – 1975 Diana Frances Spencer

1975 – 1981 Lady Diana Frances Spencer

1982 – 1996 Její královská výsost Princezna z Walesu

1996 – 1997 Diana, Princezna z Walesu

Posmrtně byla nejvíce známá jako Princezna Diana, což byl titul, který nikdy nevlastnila. Po jejím rozvodu v roce 1996 ztratila titul její královská výsost, ale vydobyla si označení Diana, Princezna Walesu

 

Citace:

Princezna Diana nám dala zahradu svého srdce, jež byla tak překrásná a inspirující. Proto si ji budeme vždy připomínat jako nesrovnatelnou Královnu univerzálního srdce.

Princezna Diana měla mnoho duchovních kvalit, které právě začaly v jejím životě pučet a rozkvétat stejně tak, jak již její rozkvetlý život služby. Svět ví hodně o dobré práci princezny Diany, stejně jako o jejím osobním a soukromém životě, avšak tato duchovní dimenze je také mimořádně důležitá. Může se říct svrchovaně důležitá.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ahojík

(Martina, 28. 9. 2007 10:41)

Tento životopis jsem už četla na jiné stránce,ale ráda jsem si ho přečetla ještě jednou. Strašně se mi líbila fotografie princezny Diany, byla to opravdu moc krásná žena.

super

(Judee, 30. 4. 2007 9:28)

Nevím jestli z tvé hlavy nebo stažené, ale životopis dobrý. Já na jejím životopisu dělám už čtvrt roku. Mohl by být hned, ale já jsem líná přemýšlet. Mám přečtenou "hafu" knih o ní, ale ještě ne a ne to dát dohromady. Kdyžtak se podívej, že jsem zaseknutá u jejího života v Colenherne Courtu.
www.judee.estranky.cz
Jinak máš dobré stránky, Británii mám taká ráda- má oblíbená země.