Jdi na obsah Jdi na menu
 


13. Doprava


Pokud se chystáte do Velké Británie autem, či si na místě půjčíte osobní auto a budete tak mít možnost volně cestovat po svém, budou se Vám hodit aktuální informace - kvalitní Road Traffic Reports najdete stránkách Frixo - link zde <<<. Je to výborný online servis o aktuální dopravní situaci v celé Velké Británii. Předem si tak můžete zjistit, zda právě na vaší trase nebudou nějaké uzavírky, objížďky nebo zda vás čeká plynulá cesta bez nepříjemností.

Británie náleží k hlavním evropským křižovatkám mezinárodních leteckých a námořních linek, a tak cesta do této země nepředstavuje žádný problém. Stroje sem vypravuej množství aerolinek ze Severní Ameriky, Evropy, Austrálie i Asie. Autobusová doprava, byť poněkud pomalá, nabízí levnou alternativu pro turisty z kontinentální Evropy. V železniční dopravě nastal podstatný zlom s otevřením Eurotunnelu, který cestu z Paříže do Londýna zkrátil na pouhé tři hodiny. Cestování po britském území je celkem jednoduché. Motoristi mají k dispozici rozsáhlou síť silnic zabíhající i do odlehlých končin a pronájem auta často skýtá nejschůdnější možnost, jak se přemístit na větší vzdálenost. Železniční síť InterCity se vyznačuje spolehlivostí a spojení do menších měst, zejména v okolí Londýna, je kvalitní. Cestování autobusem je sice poměrně pomalé, ale nejlevnější. Autobusová síť pokrývá většinu oblastí. Nemáte-li času nazbyt, lze využít i letecký spoj.


Příjezd lodí, vlakem a autobusem

Pokud cestujete z kontinentu autem, autobusem nebo vlakem, budete muset překonat Lamanšský průliv nebo Severní moře trajektem či Eurotunnelem. Trajekty vyplouvají z mnoha přístavů pevninské Evropy a navazují na mezinárodní autobusové spoje přijíždějící z většiny evropských měst. Eurotunnel dnes umožňuje nepřetržitou jízdu vlakem mezi kontinentem a Británií. Rozdíly v cenách trajektů a vlaků jsou díky konkurenci zanedbatelné.


Trajektové linky z kontinentální Evopy

Síť trajektových linek spojuje přes tucet britských přístavů a asi dvacet lilnek pravidelně vyplouvá přes Lamanšský průliv a Severní moře do mnoha přístavů jiží a severní Evopy. Pro cestující autem mohou být trajekty výhodnější než Eurotunnel, protože míří do různých částí Británie. Ceny lístků závisí na období, době vyplutí a délce pobytu. Nejrkatší trasa nemusí být nejlevnější - platí se za rychlost. Trajektové jízdenky a lístek na průjezd Eurotunnelem si lze koupit v české kanceláři Intercontact.


Délka plavby

Délka plavby se pohybuje od více než hodiny na nejkratších trasách po plných 24 h plujetele-li ze Španělska či Skandinávie. Dopravu vznášedly mezi Doverem, Boulogní a Calais zajišťuje společnost Hoverspeed, zatímco katamarany Seacat zabezpečují spojení mezi Folkestonem a Boulogní. Jsou tonejrychlejší linky přes Lamanšský průliv. Plavba trvá něco přes půl hodiny a všechyn převážejí i motorová vozidla. Cestou necítíte žádné houpání typické u běžných lodí.


Příjezd autobusem

Cesta autobusem je sice levnější, avšak také delší a ne tolik pohodlná. Dopravu z Prahy do Londýna a zpět na pravidelných linkách zajišťuje například Student Agency Express. Cesta trvá asi 18 hodin. V ceně jízdenky je zahrnuta doprava přes kanál.

Příjezd vlakem

Po otevření Eurotunnelu se britské železice napojily na síť francouzských rychlovlaků, a tím i na železniční síť celého evropského kontinentu. Cesta vlakem do Británie může být velmi efektivní, pohodlná a rychlá. Finančně se však nevyplatí, neboť vyjde mnohem dráž než autobusem. Dokonce i letenku lze často pořídit levněji.

Eurotunnel

ObrazekHistoricky významný tunel mezi Británií a Francií byl otevřen ke konci roku 1994, a doplnil tak chybějící článek v evropském dopravním systému. Elegantní hi-tech vlak je velmi pohodlný a zážitek z jízdy se blíží spíše letu letadlem než cestě po železnici. Autobusy a auta se naloží na nákladní vlak společnosti Eurotunnel, který je za 35 minut přepraví z Calais do Folkestonu. Vlakoví pasažéři mohou využít asi 40 spojů Eurostar, spravovaných Francouzi, Belgičany a Brity. Jezdí mezi Bruselem, Paříží a Londýnem a cestující nemusí přesedat ani na jednom konci Eurotunnelu, který tvoří dva tunely pro osobní dopravu a jeden služební. Všechny jsou vybudovány z betonu, leží 25 a 45 m pod mořským dnem a jsou dlouhé 50 kilometrů.
info o tunelu na wikipedii zde
aktualita zde
další aktualita zde
 
Letecké spojení
Británie má kolem 130 letišť, ale jen hrstka je vybavena pro dopravu na dlouhé vzdálenosti. K významným mezinárodním letištím patří letiště v Manchesteru, Glasgow, Newcastlu, Birminghamu a Edinburghu. Samotný Londýn má 5 důležitých letišť. Největší je Heathrow, nejrušnějšímezinárodní letiště na světě a jeden z ústředních evropských uzlů mezinárodní letecké přepravy. Přistávají zde stroje většíny předních leteckých společností a míří sem přímé spoje z takřka všech velkoměst. Další londýnská letiště jsou: Gatwick, Stasnsted, Luton a City.