Jdi na obsah Jdi na menu
 


Albert Hall / Royal Albert Hall of Arts and Sciences

 

Oficiální stránky: Albert Hall * Victorian London

ObrazekRoyal Albert Hall of Arts and Sciences je koncertní síň, ale konají se zde i jiné velké akce - baletní, operní, cirkusová představení, i rockové koncerty. Jméno nese podle prince -Alberta, manžela královny Viktorie, který byl autorem návrhu stavby. Rotunda elipsovitého půdorysu, ve stylu římského amfiteátru, má obvod 210 m. Dokončena byla v r. 1871. Kapacita je 8000 návštěvníků, ale v dnešní době se připouští pouze 7000 z technicko-bezpečnostních důvodů. Pro současníky královny Vikotire to byla monumentální stavba porovnatelná jen s nejslavnějšími stavbami starého Říma. Dnes už samozřejmě toto hodnocení neplatí. I když její špatná akustika byla všeobecně známa (během let však byla zlepšena), stala se kvůli tradici a prostředí s prosklenou kopulí jednou z nejoblíbenějších koncertních síní pro klasické i rockové koncerty. Říká se, že hala je jediné místo, kde si umělec může být jistý, že své dílo uslyší dvakrát. V sále se konává nejdemokratičnější evropský hudební festival Henry Wood Promenade Concerts, známější spíše jako Proms, který tu probíhá od července do září a lístky na stání sem stojí pouhé 3 libry. V této hale jsou umístěny největší varhany ve Velké Británii. Je i místem různých sportovních utkání - box, sumo (první turnaj sumo konaný mimo Japonsko) a tenis. Na obvodu haly je terakotový vlys zobrazující triumf vědy a umění odkazující na účel, pro který byla hala postavena.

ObrazekPůvodně nedaleko nynější Albert Hall stál Crystal Palace (Křišťálový palác), určný pro světovou výstavu, která se roku 1851 konala v Hyde Parku. Výstava měla obrovský úspěch a podnítila prince Alberta, aby nechal vybudovat stavby určené pro veřejné blaho a zábavu. Crystal Palace ovšem shořel, ale místo něj vznikla právě Albert Hall a ještě pár dalších staveb.

Hala prošla v letech 1996 - 2004 rekonstrukcí.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

wow

(terka, 20. 4. 2009 19:32)

wow je to tu moooocinky klásný dobre se z toho delá referát xD

Re: wow

(Danouch, 5. 9. 2019 16:56)

Presne tak

Anglie

(veve, 15. 3. 2012 15:23)

Celá třída jede do Anglie jenom já ne, ale tady se budu moct dívat na všechny obrázky a všechno si přečíst. I když vím, že opravdové Anglii se to nevyrovná.